HLCD-10-06.00-TR-TR-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 8
Datasheet
20 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic 0.500' (152.40mm, 6.00")
HLCD-10-06.00-TR-TR-2
DigiKey Part Number
612-HLCD-10-06.00-TR-TR-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-10-06.00-TR-TR-2
Description
CBL ASSM SELF-MATE 20POS 6" HDR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HLCD-10-06.00-TR-TR-2 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Series
Color
Blue, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)