Image for FW-07-01-L-D-200-090 is not available
FW-07-01-L-D-200-090
DigiKey Part Number
612-FW-07-01-L-D-200-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-07-01-L-D-200-090
Description
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.335" (8.509mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.090" (2.286mm)
Series
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.045" (1.143mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
14
Termination
Solder
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.050" (1.27mm)