FTSH-120-01-L-DV
DigiKey Part Number
SAM1161-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-L-DV
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-L-DV Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.099" (2.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 405
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.30.69000kr.30.69
10kr.26.07600kr.260.76
100kr.22.16020kr.2,216.02
500kr.19.78144kr.9,890.72
1.000kr.18.83792kr.18,837.92
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
In-Stock: 4380
CONN HEADER SMD 98POS 1.27MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 96POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 94POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 92POS 1.27MM