FFSD-20-S-10.00-01-N
DigiKey Part Number
FFSD-20-S-10.00-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-20-S-10.00-01-N
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.833' (254.00mm, 10.00")
EDA/CAD Models
FFSD-20-S-10.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
40
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)