FFSD-10-D-12.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-10-D-12.00-01-N
Description
CABLE ASSEM .05" 20POS F-F 12"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-10-D-12.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2.176
Factory Stock: 95
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.89.58000kr.89.58
10kr.83.11700kr.831.17
25kr.77.53840kr.1,938.46
50kr.71.64200kr.3,582.10
100kr.63.46340kr.6,346.34
250kr.56.29944kr.14,074.86
500kr.44.88732kr.22,443.66
1.000kr.39.90688kr.39,906.88
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 20POS F-F 2"
In-Stock: 803
CABLE ASSEM .05" 20POS F-F 6"
In-Stock: 3260
CABLE ASSEM 20 POS F-F
CABLE ASSEM .05" 20POS F-F 9"
In-Stock: 600
CABLE ASSEM .05" 20POS 3"