FFSD-05-D-08.50-01-F-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for FFSD-05-D-08.50-01-F-N is not available
FFSD-05-D-08.50-01-F-N
DigiKey Part Number
612-FFSD-05-D-08.50-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-05-D-08.50-01-F-N
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.708' (215.90mm, 8.50")
EDA/CAD Models
FFSD-05-D-08.50-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.708' (215.90mm, 8.50")
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)