FFMD-20-T-12.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-20-T-12.00-01-N
Description
CABLE ASSEM .05" 40POS M-F 12"
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFMD-20-T-12.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
40
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.115.77000kr.115.77
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 40POS M-F 2"
In-Stock: 63
CABLE ASSEM .05" 40POS M-F 6"