Image for EW-07-10-T-D-400 is not available
EW-07-10-T-D-400
DigiKey Part Number
612-EW-07-10-T-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-07-10-T-D-400
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-07-10-T-D-400 Models
Category
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Series
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
14
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)