Image for ESQT-130-03-LM-Q-408 is not available
ESQT-130-03-LM-Q-408
DigiKey Part Number
ESQT-130-03-LM-Q-408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-03-LM-Q-408
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
120 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-130-03-LM-Q-408 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.408" (10.36mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
4
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)