ESQT-112-02-G-D-375
DigiKey Part Number
ESQT-112-02-G-D-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-02-G-D-375
Description
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
24 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-112-02-G-D-375 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.375" (9.53mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.475" (12.07mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)