ESQT-106-03-G-D-358
DigiKey Part Number
ESQT-106-03-G-D-358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-106-03-G-D-358
Description
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
12 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-106-03-G-D-358 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.358" (9.10mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)