Image for ESQT-104-03-F-S-332 is not available
ESQT-104-03-F-S-332
DigiKey Part Number
ESQT-104-03-F-S-332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-104-03-F-S-332
Description
CONN SOCKET 4POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
4 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-104-03-F-S-332 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.332" (8.43mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact