ESQT-102-02-L-S-535
DigiKey Part Number
612-ESQT-102-02-L-S-535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-102-02-L-S-535
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-102-02-L-S-535 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.535" (13.60mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.315" (8.00mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact