EQCD-020-15.80-STR-TTL-1
DigiKey Part Number
612-EQCD-020-15.80-STR-TTL-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EQCD-020-15.80-STR-TTL-1
Description
CBL ASSY COAX 0.8MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 1.32' (401.32mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EQCD-020-15.80-STR-TTL-1 Models
Category
Pitch - Cable
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.32' (401.32mm)
Series
Features
Screw Lock
Packaging
Bag
Color
Blue, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
40
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.031" (0.80mm)