DWM-12-59-L-S-440
DigiKey Part Number
612-DWM-12-59-L-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-12-59-L-S-440
Description
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.195" (4.953mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.440" (11.176mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.755" (19.177mm)