Image for DW-18-14-L-D-800 is not available
DW-18-14-L-D-800
DigiKey Part Number
612-DW-18-14-L-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-14-L-D-800
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-18-14-L-D-800 Models
Length - Post (Mating)
0.520" (13.208mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
36
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)