Image for DW-18-09-F-D-390 is not available
DW-18-09-F-D-390
DigiKey Part Number
DW-18-09-F-D-390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-09-F-D-390
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-18-09-F-D-390 Models
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height
0.390" (9.906mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
36
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)