Image for DW-08-15-G-S-400-LL is not available
DW-08-15-G-S-400-LL
DigiKey Part Number
612-DW-08-15-G-S-400-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-08-15-G-S-400-LL
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-08-15-G-S-400-LL Models
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)