DW-02-10-T-S-571
DigiKey Part Number
612-DW-02-10-T-S-571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-10-T-S-571
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-10-T-S-571 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.149" (3.785mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.571" (14.503mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)