CLE-120-01-G-DV-A-TR
DigiKey Part Number
CLE-120-01-G-DV-A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLE-120-01-G-DV-A-TR
Description
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle, Pass Through Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLE-120-01-G-DV-A-TR Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.130" (3.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2.7A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.047" (1.20mm)