ADF6-10-03.5-L-4-2-A-TR
DigiKey Part Number
612-ADF6-10-03.5-L-4-2-A-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADF6-10-03.5-L-4-2-A-TR
Description
CONN 0.635MM SKT 10POS SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADF6-10-03.5-L-4-2-A-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
5mm, 7mm, 10mm, 12mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.147" (3.72mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)