RUT3216FR300CS
DigiKey Part Number
1276-6178-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUT3216FR300CS
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RUT3216FR300CS Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)