Image for RU3216FR024CS is not available
RU3216FR024CS
DigiKey Part Number
RU3216FR024CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RU3216FR024CS
Description
RES 0.024 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RU3216FR024CS Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)