Image for RCS1005F8061CS is not available
RCS1005F8061CS
DigiKey Part Number
RCS1005F8061CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS1005F8061CS
Description
RES 8.06K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.06 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCS1005F8061CS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)