RC1608F6R49CS
DigiKey Part Number
RC1608F6R49CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F6R49CS
Description
RES 6.49 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
6.49 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1608F6R49CS Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)