RC1005J000CS
DigiKey Part Number
1276-3480-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-3480-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-3480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005J000CS
Description
RES SMD 0 OHM JUMPER 1/16W 0402
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1005J000CS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)