RC0402J220CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 8.745
Datasheet
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
22 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0402J220CS
DigiKey Part Number
1276-3544-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402J220CS
Description
RES SMD 22 OHM 5% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0402J220CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)