CL21A475KBQNNNE
DigiKey Part Number
1276-1248-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-1248-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-1248-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A475KBQNNNE
Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CL21A475KBQNNNE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)