TS02-66-73-BK-100-SCR-D
DigiKey Part Number
2223-TS02-66-73-BK-100-SCR-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS02-66-73-BK-100-SCR-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
TS02-66-73-BK-100-SCR-D Models
Outline
6.00mm x 6.00mm
Operating Force
100gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Mechanical Life
100,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm