TBP02R1-381-07BE | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 102-6485-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TBP02R1-381-07BE |
Description | TERM BLOCK HDR 7POS 3.81MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TBP02R1-381-07BE Models |
Category | Current - IEC 7A |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Voltage - IEC 250 V |
Series | Current - UL 8 A |
Packaging Bag | Voltage - UL 300 V |
Part Status Active | Color Blue |
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 7 | Contact Mating Finish Tin |
Positions Per Level 7 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Levels 1 | Contact Material Copper Alloy |
Pitch 0.150" (3.81mm) | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Header Orientation 90°, Right Angle | Contact Tail Length 0.138" (3.50mm) |
Termination Style Solder | Insulation Height 0.284" (7.21mm) |