TBP02P1W-381-10BE
TBP02P1W-381-10BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP02P1W-381-10BE
DigiKey Part Number
102-6510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02P1W-381-10BE
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
EDA/CAD Models
TBP02P1W-381-10BE Models
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Nickel
Number of Positions
10
Features
Mating Flange
Positions Per Level
10
1
Screw Size
M2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7mm
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Voltage - IEC
250 V
Base Product Number
Current - UL
8 A