TBLH10V-350-10BK
TBLH10V-350-10BK
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBLH10V-350-10BK
DigiKey Part Number
102-TBLH10V-350-10BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH10V-350-10BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBLH10V-350-10BK Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
16-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Black
Positions Per Level
10
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Orientation
Vertical with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A