TBL009V-254-04GY-2GY
TBL009V-254-04GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL009V-254-04GY-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL009V-254-04GY-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL009V-254-04GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 2.54,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL009V-254-04GY-2GY Models
Category
Voltage
150 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
18-26 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Gray
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
Vertical with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
5 A