TBL009-254-10GY-2GY
TBL009-254-10GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL009-254-10GY-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL009-254-10GY-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL009-254-10GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 2.54,
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL009-254-10GY-2GY Models
Category
Voltage
150 V
Wire Gauge
18-26 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Color
Gray
Positions Per Level
10
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
5 A