TBL002B-350-14GY-2GY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
14 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole, Kinked Pin
TBL002B-350-14GY-2GY
DigiKey Part Number
2223-TBL002B-350-14GY-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL002B-350-14GY-2GY
Description
14 POLES, SCREWLESS, 45, 3.50 MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TBL002B-350-14GY-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
18-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole, Kinked Pin
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Part Status
Active
Features
Push Button Actuated
Color
Gray
Positions Per Level
14
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
7 A