TBL002A-350-08GY-2GY is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1.614
Datasheet
8 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole, Kinked Pin
TBL002A-350-08GY-2GY
TBL002A-350-08GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL002A-350-08GY-2GY
DigiKey Part Number
102-6372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL002A-350-08GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 3.50,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TBL002A-350-08GY-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
20-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole, Kinked Pin
Color
Gray
Positions Per Level
8
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Contact Material - Plating
Phosphor Bronze - Tin Plated
Current
2 A