TBL-0020-500-02BE
DigiKey Part Number
2223-TBL-0020-500-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL-0020-500-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, 2-20 POLES, BLUE
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL-0020-500-02BE Models
Category
Current
20 A
Voltage
300 V
Series
Wire Gauge
12-24 AWG
Mounting Type
Through Hole
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color
Blue
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)