TBDR-06-25-GY
TBDR-06-25-GY
TBDR-06-25-GY
DigiKey Part Number
2223-TBDR-06-25-GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBDR-06-25-GY
Description
2.5 MM WIRE SIZE, UL94 V-0, GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Ground, Earth Gray 12-26 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBDR-06-25-GY Models
Category
Terminal - Width
5.2mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Termination Style
Push In, Spring
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-2.5mm²
Part Status
Active
Color
Gray
Type
Ground, Earth
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Stripping Length
10mm ~ 12mm