TB009-508-04BE
TB009-508-04BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB009-508-04BE
DigiKey Part Number
102-6229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB009-508-04BE
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB009-508-04BE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
4
Pitch
0.200" (5.08mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
20 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V