TB008A-508-02BE
TB008A-508-02BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB008A-508-02BE
DigiKey Part Number
102-6213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB008A-508-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB008A-508-02BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
2
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V