Image for TB004-750-15GR is not available
TB004-750-15GR
DigiKey Part Number
2223-TB004-750-15GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-750-15GR
Description
15 POLES, SCREW TYPE, HORIZONTAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB004-750-15GR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
15
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.295" (7.50mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V