TB003V-500-P04BE
TB003V-500-P04BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB003V-500-P04BE
DigiKey Part Number
102-6173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB003V-500-P04BE
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB003V-500-P04BE Models
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
4
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V