TB002-500-P09BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 469
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for TB002-500-P09BE is not available
TB002-500-P09BE
DigiKey Part Number
2223-TB002-500-P09BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB002-500-P09BE
Description
I/C Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
9
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V