TB0012-508-06GR
DigiKey Part Number
2223-TB0012-508-06GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0012-508-06GR
Description
"TERMINAL BLOCK, SLOTTED SCREW T
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB0012-508-06GR Models
Category
Wire Gauge
14-26 AWG
Wire Termination
Screw
Packaging
Bag
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
12 A
Voltage
300 V