TB0012-508-04GR
DigiKey Part Number
2223-TB0012-508-04GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0012-508-04GR
Description
"TERMINAL BLOCK, SLOTTED SCREW T
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB0012-508-04GR Models
Category
Wire Gauge
14-26 AWG
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw
Packaging
Bag
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
4
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
12 A
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Voltage
300 V