TB001-500-04BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 13.611
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 20.339
Datasheet
Image for TB001-500-04BK is not available
TB001-500-04BK
DigiKey Part Number
2223-TB001-500-04BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB001-500-04BK
Description
I/C Rectangular
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Packaging
Bag
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
4
Pitch
0.197" (5.00mm)
Current
15 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V