SJ2-2503A-SMT-TR
DigiKey Part Number
CP-SJ2-2503A-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ2-2503A-SMT-TR
Description
AUDIO JACK, 2.5 MM, RT, 4 CONDUC
Customer Reference
Detailed Description
2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ2-2503A-SMT-TR Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Features
Board Guide
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Rated
12VDC
Connector Type
Phone Jack
Current Rating (Amps)
1 A
Gender
Female
Mating Length/Depth
0.433" (11.00mm)
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Contact Material - Plating
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Black
Actual Diameter
0.102" (2.60mm)