RDS-10S-74365-45A-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-74365-45A-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-74365-45A-D
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-10S-74365-45A-D Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
No
Circuit
BCD
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
10
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
42VDC
Length
0.291" (7.40mm)