RDS-10S-7229-A-SMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 424
Datasheet
In Stock: 0
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
DIP Switches 101
RDS-10S-7229-A-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-7229-A-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-7229-A-SMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDS-10S-7229-A-SMT-TR Models
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
10
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.283" (7.20mm)