RDS-10S-1055-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-1055-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-RDS-10S-1055-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-RDS-10S-1055-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-1055-SMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-10S-1055-SMT-TR Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.217" (5.50mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA9T)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.394" (10.00mm)